Wyświetl # 
  Przełącz wprowadzenia Zwiń wprowadzenia
Tytuł artykułu Utworzony Autor
Psychologia i miłość: Walentynki, a bliskość nie tylko od święta?

Psychologia i miłość: Walentynki, a bliskość nie tylko od święta?

Kreowany od wieków ideał miłości romantycznej w zderzeniu z dorobkiem współczesnej nauki zdaje się być bliższy mitologii, niż prawdziwemu życiu. Jednak nie oznacza to, że miłość nie istnieje. Wręcz przeciwnie. Obejmuje ona jednak znacznie szersze spektrum relacji, które dodatkowo ewoluują i zmieniają się w zależności od etapu życia, na jakim jesteśmy. O tym, jak z psychologicznego punktu widzenia wygląda najbardziej idealizowane i upragnione przez nas uczucie, jakim jest miłość, opowiada dr Beata Rajba z Dolnośląskiej Szkoły Wyższej.

13 Sty 2022 S.Z.
Terapia sztuką w procesie zmiany

Terapia sztuką w procesie zmiany

Zadowolenie Polaków w różnych obszarach życia wynosi między 36-78% . Oznacza to, że średnio tylko połowa Polaków jest zadowolona ze swojego życia, druga zaś prawdopodobnie potrzebuje życiowej zmiany. Niestety wraz z Nowym Rokiem zmiany podejmą się tylko nieliczni. Dlaczego?

04 Sty 2022 S.Z.
Dziękuję za długi! Czy można być wdzięcznym za popadnięcie w zadłużenie?

Dziękuję za długi! Czy można być wdzięcznym za popadnięcie w zadłużenie?

W społecznym odbiorze osoby zadłużone to margines, ludzie przegrani, którzy sami sobie naważyli piwa. Tymczasem z danych Krajowego Rejestru Długów wynika, że z zadłużeniem borykają się aż niemal 3 miliony Polaków i wygląda na to, że większość z nich to osoby u szczytu możliwości zawodowych (między 39 a 56 rokiem życia). Nieumiejętne zarządzanie budżetem to tylko część ich problemu. Odnalezienie równowagi w życiu może sprawić, że nie tylko poradzą sobie z kryzysem zadłużenia... ale wręcz będą wdzięczni, że w niego popadli.

10 Gru 2021 S.Z.
7 niematerialnych prezentów dla dzieci pod choinkę, dzięki którym będą szczęśliwsze - porady psychologa

7 niematerialnych prezentów dla dzieci pod choinkę, dzięki którym będą szczęśliwsze - porady psychologa

Budowanie relacje i wspólne, uważne bycie razem to coś niezwykle istotnego. Dzieciństwo zdarza się tylko raz w życiu i trwa bardzo krótko. Czas szybko leci, a rodzicom trudno uwierzyć, że ich maluch, który niedawno chodził do przedszkola, ma już 12 lat i swój własny świat, do którego nie chce ich wpuścić. Jak stworzyć głęboką relację z dzieckiem, która będzie oparta na zaufaniu i przyjaźni?

09 Gru 2021 S.Z.
Czy w pandemii jesteśmy bardziej zadowoleni z pracy?

Czy w pandemii jesteśmy bardziej zadowoleni z pracy? Zaskakujące wyniki raportu Jobhouse

Czy Polacy są szczęśliwi w swojej pracy? Teraz możemy to sprawdzić! Właśnie ukazał się najnowszy raport Szczęście w pracy Polaków przygotowany przez Jobhouse i Great Digital. Już od 5 lat Natalia Bogdan i Marta Dobrzańska badają poziom zadowolenia z pracy w Polsce. Tegoroczne wyniki są szczególnie ciekawe, pokazują bowiem, jak ostatni rok pandemii wpłynął na nasze szczęście w pracy.

18 Lis 2021 S.Z.
Zaburzenia odżywiania – jak pomóc bliskim w powrocie do zdrowia?

Zaburzenia odżywiania – jak pomóc bliskim w powrocie do zdrowia?

Dla bliskich nam osób chcemy jak najlepiej – co do tego nie ma wątpliwości. Nie zawsze jednak wiemy, jak realnie im pomóc. Szczególnie gdy zmagają się z zaburzeniami odżywiania, np. bulimią czy anoreksją. To choroby, które trzeba leczyć jak każde inne. Mądre wsparcie może pomóc w szybszym powrocie do zdrowia. Jednak czasami dobre chęci to niestety za mało – jakich błędów powinniśmy unikać, chcąc wesprzeć chorą osobę?

06 Lis 2021 S.Z.
Przyłącz się do akcji „Akademia Emocji – Ferdek Dzieciom”

Przyłącz się do akcji „Akademia Emocji – Ferdek Dzieciom”

Trwa wyjątkowa kampania edukacyjna, do której mogą dołączyć przedszkola z całej Polski. Już w pierwszych placówkach zostały rozpoczęte ośmiotygodniowe warsztaty które przybliżają dzieciom temat edukacji emocjonalnej i oswajają z różnymi stanami, w których maluchy mogą się znaleźć. Prawie 100 stronnicowy materiał z rozpisanymi warsztatami otrzymują przedszkola po zgłoszeniu do akcji. Celem akcji jest poprawa świadomości i nauka rozmowy o emocjach wśród dzieci.

29 Paź 2021 S.Z.
Sport wpływa na zdrowie psychiczne dzieci - 5 porad psychologa dla dzieci, młodzieży i rodziców

Sport wpływa na zdrowie psychiczne dzieci - 5 porad psychologa dla dzieci, młodzieży i rodziców

Sport to zdrowie. Można powiedzieć, że to także zdrowie psychiczne. Podczas aktywności fizycznej produkowana jest dopamina, hormon motywacji oraz serotonina, która poprawia humor i dodaje energii. Wydaje się więc oczywiste, że dla dzieci i młodzieży uprawianie sportu jest kluczowe, by zachować równowagę psychiczną. Szczególnie ważne jest to teraz, w dobie pandemii COVID-19, gdy wielu młodych ludzi jest w gorszej kondycji psychicznej. Psycholog Joanna Węglarz udziela 5 rad dla rodziców i ich dzieci, jak łatwo poprawić swoje samopoczucie i poczuć się szczęśliwszym, być bardziej otwartym, przyjaźnie nastawionym do życia i radzić sobie z przeciwnościami.

19 Paź 2021 S.Z.
Zmartwieni czy pełni optymizmu? Jakie są obecnie nastroje Polaków?

Zmartwieni czy pełni optymizmu? Jakie są obecnie nastroje Polaków?

Według najnowszych badań Polakom towarzyszą głównie pozytywne emocje, choć aktualny stan psychiczny społeczeństwa jest bardzo zróżnicowany. Jedynie co dziesiąty Polak deklaruje, że czuje się bezpiecznie. Co ciekawe, częściej na poczucie bezpieczeństwa wskazują osoby starsze. Z kolei osoby młodsze, w wieku do 24 lat, niemal dwukrotnie częściej niż osoby po 50. roku życia deklarują, że czują lęk czy zniechęcenie. Rzadziej towarzyszą nam takie emocje, jak gniew, złość czy wstyd, ale też spełnienie. Warto rozmawiać o naszych nastrojach szczególnie teraz. 10 października obchodziliśmy Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego.

12 Paź 2021 S.Z.
Edukacja podczas czwartej fali - 10 porad psychologa dla rodziców i nauczycieli

Edukacja podczas czwartej fali - 10 porad psychologa dla rodziców i nauczycieli

Dzieci, które przez większość zeszłego roku szkolnego uczyły się zdalnie, są szczególnie narażone na problemy emocjonalne. Wiele z nich ma zaburzenia lękowe, problemy ze snem, są uzależnione od komputera. Wiele nie chciało wrócić do szkoły, bo boi się kontaktów społecznych, presji i oceny ze strony nauczycieli. Za chwilę nauka zdalna może powrócić za sprawą czwartej fali COVID-19, a problemy psychiczne dzieci i młodzieży znowu się nasilą. Jak ich wesprzeć? Psycholog Joanna Węglarz udziela 10 rad dla rodziców i nauczycieli, dzięki którym młodym ludziom będzie łatwiej funkcjonować w nowym roku szkolnym.

17 Wrz 2021 s.z
7 powodów dla których warto być optymistą!

7 powodów dla których warto być optymistą!

21 sierpnia obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Optymisty. Święto to zostało zainicjowane w... Polsce, a jego celem jest budowanie świadomości nt. wpływu pozytywnego myślenia na nasze życie. Mówiąc wprost – bycie optymistą po prostu nam się opłaca. Poznajcie 7 powodów, dla których warto patrzeć na życie optymistycznie. Opowiada o nich mgr Alina Zyber-Sochacka, psycholog z Centrum Medycznego Damiana.

22 Sie 2021 S.Z.
Jak Polki i Polacy postrzegają pewność siebie – raport

Jak Polki i Polacy postrzegają pewność siebie – raport z badań #MENTALPOWER

Czym w ogóle jest termin pewności siebie w ujęciu psychologicznym oraz w odbiorze wśród Polek i Polaków? Odwaga, spokój, poczucie wartości, samoakceptacja oraz asertywność to najczęściej wymieniane przez respondentów cechy charakteru w Badaniu Pewności siebie Polaków, przeprowadzonym na próbie obserwujących media społecznościowe Jakuba B. Bączka (na zdjęciu) oraz wśród osób z panelu badawczego „Analityka Polska”.

23 Lip 2021 S.Z.
W jaki sposób od najmłodszych lat budować w dziecku postawy przywódcze?

W jaki sposób od najmłodszych lat budować w dziecku postawy przywódcze?

Według Kena Blancharda „liderzy są produktem systemu, który ich promuje”. Można więc pokusić się o twierdzenie, że dzisiejsi rodzice i wychowawcy determinują jakość przywództwa przyszłości. To na nich spoczywa wielka odpowiedzialność za to, jaki kierunek obierze nasza cywilizacja i czy liderzy przyszłych pokoleń będą mądrymi, odpowiedzialnymi i wrażliwymi przywódcami – podkreśla Anna Radzikowska, wykładowczyni i konsultantka programowa Executive MBA w Szkole Biznesu Politechniki Warszawskiej.

24 Cze 2021 S.Z.
10 porad, kiedy trzeba iść z dzieckiem do psychologa

10 porad, kiedy trzeba iść z dzieckiem do psychologa

Dzieci rozwijają się w swoim tempie, nawet u równolatków widać znaczne różnice. Dotyczy to zarówno przedszkolaków, jak i młodzieży szkolnej. Jednak są zachowania, które niepokoją rodziców, ale nie wiedzą, czy udać się z dzieckiem po poradę do psychologa. Jak nie przegapić momentu, gdy można pomóc mu uporać się z emocjami i problemami zanim nie będzie za późno? Psycholog Joanna Węglarz udziela 10 podstawowych rad, które pomogą w podjęciu decyzji o rozmowie ze specjalistą.

17 Cze 2021 S.Z.
Lęki separacyjne u zwierząt

Lęki separacyjne u zwierząt

Po miesiącach pracy zdalnej powrót do trybu stacjonarnego to wyzwanie nie tylko dla ludzi, ale też ich podopiecznych. Te zwierzęta, które są z nami od dawna, najpierw musiały się przyzwyczaić do naszej ciągłej obecności, a teraz czeka je kolejna zmiana. Te pupile, które trafiły do naszych domów podczas ostatniego roku, teraz będą musiały się przyzwyczaić do zupełnie nowej dla nich sytuacji.

02 Cze 2021 S.Z.
15 skutecznych porad, jak pomóc młodzieży w powrocie do równowagi psychicznej

15 skutecznych porad, jak pomóc młodzieży w powrocie do równowagi psychicznej

W poniedziałek 31 maja wszystkie dzieci idą do szkoły i do końca roku szkolnego będą się uczyć stacjonarnie. W szczególnie trudnej sytuacji są uczniowie klas 4-8, którzy wracają po ponad rocznej, przymusowej nauce zdalnej i ograniczonym kontakcie z rówieśnikami. Badania* mówią, że są w złej kondycji psychicznej, a część z nich wcale nie chce wracać do szkoły. Jak pomóc im odzyskać równowagę psychiczną? Oto 15 porad dla młodzieży, rodziców i nauczycieli, opracowanych przez ekspertów ds. relacji i rozwoju emocjonalno-psychicznego.

24 Maj 2021 S.Z.
Rusza kampania społeczna "Szkoła od nowa"

Rusza kampania społeczna "Szkoła od nowa"

Wraz z powrotem uczniów do szkół rusza ogólnopolska kampania społeczna „SZKOŁA-OD-NOWA” https://szkola-od-nowa.pl/, realizowana przez ekspertów z dziedziny psychologii, pedagogiki i zdrowia psychicznego. Jej celem jest ułatwienie dzieciom i młodzieży funkcjonowania w szkole po roku przymusowej nauki zdalnej, pomoc w naprawie relacji społecznych i powrocie do zdrowia psychicznego. Pomysłodawcą kampanii jest psycholog Joanna Węglarz, a organizatorem NPDN Studio Psychologiczne Joanna Węglarz.

09 Maj 2021 S.Z.
Pandemia i kolejny lockdown nie pomagają w budowaniu relacji, czy wychowywaniu dzieci.

Pandemia i kolejny lockdown nie pomagają w budowaniu relacji, czy wychowywaniu dzieci. 

Z jakimi trudnościami wychowawczymi w czasach COVID-19 najczęściej mierzą się Polacy? Sprawdziliśmy!

09 Kwi 2021 S.Z.
Rozejrzyj się – już 2 kwietnia Światowy Dzień Świadomości Autyzmu

Rozejrzyj się – już 2 kwietnia Światowy Dzień Świadomości Autyzmu

Według danych Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) autyzm dotyka aż 1 na 100 dzieci w Europie, co oznacza, że w naszym społeczeństwie żyje około 400 tysięcy osób z taką diagnozą. Doliczając do tego rodziny i bliskich, dojdziemy do prostego wniosku, że autyzm jest – w jakimś stopniu – doświadczeniem nawet kilku milionów Polaków. To mogą być sąsiedzi z bloku, osoby mijane w supermarkecie i na ulicy. Właśnie dlatego tak ważne jest, by świadomość społeczeństwa nt. autyzmu rosła, a wraz z nią także nasze zrozumienie i tolerancja.

01 Kwi 2021 S.Z.
Rok z pandemią - suma wszystkich strachów

Rok z pandemią - suma wszystkich strachów

Pandemia odciśnie w społeczeństwie równie głęboki, traumatyczny ślad, jak doświadczenia pokolenia wojennego. Psychologowie nie pozostawiają złudzeń: pokonanie COVID-19 to będzie pierwszy krok, po nim przyjdzie zmierzyć się z efektami długotrwałego i permanentnego lęku oraz poczucia bezradności, które mogą doprowadzić do kryzysu zasad społecznych – zwłaszcza w pokoleniu obecnych nastolatków i małych dzieci. To może być prawdziwa bomba z opóźnionym zapłonem, z którą jako społeczeństwo będziemy musieli zmierzyć się za kilka, kilkanaście lat.

04 Mar 2021 S.Z.