Przełącz wprowadzenia Zwiń wprowadzenia
Tytuł artykułu Utworzony Autor
Chcesz brzmieć jak native speaker? Nie musisz wyjeżdżać za granicę!

Chcesz brzmieć jak native speaker? Nie musisz wyjeżdżać za granicę!

Oglądanie filmów na YouTubie i powtarzanie usłyszanych treści na głos to jedne z najlepszych metod pracy nad akcentem w języku obcym – przekonuje Preply. Eksperci z platformy do nauki języków sprawdzili zaskakujące techniki ćwiczeń właściwej wymowy. Zagranicznego akcentu można się nauczyć. Są jednak dwa „ale”...

15 Lip 2024 S.Z.
Czy jeden dzień wakacji to luksus?

Czy jeden dzień wakacji to luksus?

W blokach i kamienicach mieszkają obok nas samotni seniorzy, niewidoczni na co dzień – zamknięci w czterech ścianach, sami z chorobą, niepełnosprawnością czy obawami przed wyjściem z domu. Przez okna wyglądają na ulicę. Nazywani „więźniami czwartego piętra”. Przed wyjściem z domu powstrzymują ich również stres i lęk, spowodowane brakiem samodzielności i utratą poczucia bezpieczeństwa poza mieszkaniem. Czasem wystarczy towarzystwo drugiej osoby, by pokonać te bariery. Dla wielu starszych osób wymarzone wakacje to po prostu możliwość spędzenia jednego dnia poza domem. Jednak proste przyjemności, jak spacer po ogrodzie botanicznym czy wycieczka do lasu, pozostają dla nich nieosiągalne. Stowarzyszenie mali bracia Ubogich pragnie spełnić te marzenia. W ramach kampanii „Wakacje jednego dnia” każdy może ufundować seniorowi wymarzony dzień wakacji.

03 Lip 2024 s.z.
Z kontra X

Z kontra X

Relacje między pokoleniami Z i X odzwierciedlają dynamiczne zmiany zachodzące w społeczeństwie. Te dwie generacje często mają różne podejścia do pracy, życia codziennego i wartości. Konflikty pomiędzy nimi często wynikają z ich odmiennych perspektyw. Co jednak zrobić, aby zbudować dobre i wartościowe porozumienie między tymi pokoleniami?

01 Lip 2024 Renata Leśniak
Telefon Zaufania dla osób starszych 22 635 09 54....

Telefon Zaufania dla osób starszych 22 635 09 54 dostępny 5 dni w tygodniu od 17.00 do 20.00

W dzisiejszym zabieganym świecie, pełnym obowiązków i trosk, zatrzymanie się na chwilę, aby naprawdę wysłuchać drugiej osoby, może stanowić niezwykłe wyzwanie. Jednak dla konsultantów Telefonu Zaufania dla osób starszych umiejętność słuchania bez pośpiechu i frustracji to ich znak rozpoznawczy. „Niezależnie od tego, jak długa czy trudna może być rozmowa, nasi konsultanci każdego wysłuchają z życzliwością i serdecznością. To osoby cechujące się profesjonalizmem i autentycznym zrozumieniem.” - mówi Joanna Mielczarek, Dyrektorka Stowarzyszenia mali bracia Ubogich, które od ponad 10 lat prowadzi Telefon.

03 Kwi 2024 s.z.
Srebrny składnik zespołu. Jak budować zespoły zróżnicowane wiekowo?

Srebrny składnik zespołu. Jak budować zespoły zróżnicowane wiekowo?

Pokolenie silver i pokolenie Z są jak ogień i woda – a przedstawiciele obu z nich konkurują o swoje miejsce na rynku pracy. Demografia spowodowała, że liczniej reprezentowane na nim są dziś osoby bardziej doświadczone, choć pracodawcy wciąż chętniej zatrudniają osoby młodsze. Silversi nie chcą oddawać pola, a w dodatku mają cechy, których próżno poszukują pracodawcy w młodszych pokoleniach. Rozwiązanie: zatrudniać pracowników w różnym wieku i sprawić, by tworzyli zgrane zespoły.

19 Lut 2024 s.z.
Projekt „Senior w dobrej formie”, czyli jak zachęcić seniorów do ruchu

Projekt „Senior w dobrej formie”, czyli jak zachęcić seniorów do ruchu

Jak wynika z badania MultiSport Index 2023, aż 76 proc. Polaków powyżej 60. roku życia nie podejmuje żadnej aktywności fizycznej nawet raz w tygodniu. Aby umożliwić seniorom utrzymanie dobrej kondycji psychofizycznej na lata, Fundacja MultiSport wraz z Polskim Stowarzyszeniem Nordic Walking zainicjowała pilotażowy program "Senior w dobrej formie". Celem programu jest nie tylko zwiększenie poziomu aktywności fizycznej w tej grupie wiekowej, ale także integracja i tworzenie aktywnej społeczności. Program współfinansowany jest przez Ministerstwo Sportu i Turystyki.

20 Gru 2023 s.z.
Seniorze, uważaj na przedświąteczne pożyczki

Seniorze, uważaj na przedświąteczne pożyczki

Z najnowszego badania Związku Banków Polskich pt. „Świąteczny portfel Polaków” wynika, że przeciętna czteroosobowa rodzina wyda w tym roku na organizację świąt 3739 zł. Największą część świątecznych wydatków będą stanowiły zakupy spożywcze, następnie prezenty oraz podróże i dojazdy. Trzeba pamiętać, że osoby w wieku produkcyjnym oraz czynne zawodowo nieźle radzą sobie z przedświątecznymi wydatkami, ale seniorzy – już niekoniecznie. Z danych BIK wynika, że w grudniu Polacy biorą więcej kredytów (aniżeli w trzecim kwartale) a liczba zadłużonych seniorów wciąż rośnie. Jak nie dać się omamić świątecznym promocjom pożyczek?

15 Gru 2023 s.z.
76 proc. seniorów w Polsce nie podejmuje żadnej aktywności fizycznej nawet raz w tygodniu

76 proc. seniorów w Polsce nie podejmuje żadnej aktywności fizycznej nawet raz w tygodniu

Jak wynika z badania MultiSport Index 2023, aktywność fizyczna Polaków maleje wraz z wiekiem. Mimo, że 81 proc. seniorów w Polsce traktuje ruch jako istotny element profilaktyki zdrowotnej, obecnie trzy czwarte osób po 60. roku życia (76 proc.) nie podejmuje żadnej aktywności fizycznej nawet raz w tygodniu. Te alarmujące wyniki rzucają światło na pilną potrzebę działań edukacyjnych mających na celu zwiększenie świadomości seniorów w zakresie korzyści płynących z regularnej aktywności fizycznej.

08 Gru 2023 s.z.
Wakacje seniorów pod znakiem samotności...

Wakacje seniorów pod znakiem samotności

Mamy wakacje. Polacy, wciąż spragnieni wyjazdów po pandemii, masowo zapełnią dworce, lotniska, wsiądą w swoje auta i ruszą w drogę po wypoczynek. W tym czasie wiele starszych, samotnych osób marzy po prostu o wyjściu z domu. Według danych GUS z 2021 r. w Polsce jest ponad milion sześćset pięćdziesiąt tysięcy osób w wieku powyżej 80 lat. Z badań Stowarzyszenia mali bracia Ubogich wynika, że co czwarta osoba starsza w tym wieku zmaga się z osamotnieniem, a ponad 12% z nich w ogóle nie wychodzi z domu. Schorowani, samotni, tęsknią za jednym dniem z dala od czterech ścian. To dla nich rusza akcja Wakacje jednego dnia, w której każdy może ufundować seniorom jeden dzień bliskich podróży.

18 Lip 2023 S.Z.
Gdzie najlepiej żyje się seniorom?

Gdzie najlepiej żyje się seniorom?

Według danych GUS w tej chwili już co 5. mieszkaniec Polski ma ponad 65 lat. W tej sytuacji warto zastanowić się, gdzie emerytom żyje się najlepiej i zaczerpnąć trochę inspiracji z miejsc najbardziej przyjaznych najstarszym pokoleniom.

26 Lut 2023 S.Z.
Silversi na rynku pracy. Czyli jak być aktywnym na rynku pracy po 55 roku życia.

Silversi na rynku pracy. Czyli jak być aktywnym na rynku pracy po 55 roku życia.

Osoby po 55 roku mają duży potencjał, jeśli chodzi o aktywność zawodową. Dzięki wydłużającemu się życiu i lepszej kondycji fizycznej, mogą one realizować swoje pasje, a także nadal być obecne na rynku pracy, który wymaga często otwarcia się na zmiany, ludzi, większej kreatywności jak również mobilności. Dłuższa obecność w pracy może przynieść wiele korzyści zarówno społecznych, jak i ekonomicznych. O sytuacji na rynku pracy po 55 roku życia i możliwościach zawodowych opowie Beata Czech Dyrektor Wykonawczy z Promedica24.

22 Lut 2023 S.Z.
Zagadnienia prawne, które powinna znać każda babcia i dziadek

Zagadnienia prawne, które powinna znać każda babcia i dziadek

Zbliża się Dzień Babci i Dziadka. Oprócz wizyty i prezentu warto też zadbać o to, by dziadkowie znali prawa, jakie im przysługują. Polskie prawo daje im wiele uprawnień względem najmłodszych członków rodziny.

19 Sty 2023 S.Z.
Grad złotówek dla seniorów?

Grad złotówek dla seniorów?

W tym roku na przysłowiowe „trzynastki”, „czternastki” oraz waloryzację emerytur polski Rząd wydał 43 mld zł.(1) Rządzący zapowiedzieli, że w 2023 roku również wypłacą emerytom trzynastki, ale również czternastki. Co prawda ostatecznego kształtu ustawy jeszcze nie ma, ale jak mówiła niedawno minister rodziny i polityki społecznej, czternastki będą na poziomie minimalnej emerytury (2). Rząd zapowiedział również wysoką waloryzację rent i emerytur, która będzie plasowała się na poziomie kilkunastu procent. Celem jest wsparcie finansowe seniorów i zabezpieczenie ich domowych budżetów przed szalejącą inflacją. Czy to wystarczy?

20 Lis 2022 S.Z.
Opiekun, który oswaja jesień życia

Opiekun, który oswaja jesień życia

Jesień życia to eufemizm starości, która prędzej czy później przychodzi do naszych bliskich – dziadków, rodziców, przyjaciół, w końcu do nas samych. I choć co roku życzymy sobie radośnie stu lat życia, większość z nas obawia się tego czasu, który kojarzy się ze zbliżającym się końcem, samotnością i problemami – zdrowotnymi, finansowymi i emocjonalnymi.

17 Lis 2022 S.Z.
1 października był Międzynarodowy Dzień Osób Starszych

1 października był Międzynarodowy Dzień Osób Starszych

Ta kartka w kalendarzu, to okazja do zwrócenia uwagi na seniorów, ale i uświadomienia sobie, że według prognoz w 2050 roku osoby starsze będą stanowić około 40% społeczeństwa. To duże wyzwanie społeczne, zwłaszcza w temacie samotności, która szczególnie dotyka najstarsze pokolenie.

04 Paź 2022 S.Z.
Seniorzy, uwaga na ataki cybernetyczne

Seniorzy, uwaga na ataki cybernetyczne

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa ostrzega przed cyberatakami w sieci i wprowadza kolejny stopień alarmowy, który ma na celu przeciwdziałanie zagrożeniom w cyberprzestrzeni.

04 Mar 2022 S.Z.
Ruszyły zapisy na bezpłatne szkolenia trzeciego semestru Akademii Rozwoju Organizacji Pacjentów PACJENCI.PRO

Ruszyły zapisy na bezpłatne szkolenia trzeciego semestru Akademii Rozwoju Organizacji Pacjentów PACJENCI.PRO

Już po raz trzeci członkowie organizacji pacjentów mogą wziąć udział w bezpłatnych szkoleniach w ramach Akademii Rozwoju Organizacji Pacjentów PACJENCI.PRO. Relacje z odbiorcami działań organizacji – to temat pierwszych zajęć odbywających się 24 i 25 lutego 2022 roku.

06 Lut 2022 S.Z.
Dzień Babci i Dziadka z Siłownią Pamięci!

Dzień Babci i Dziadka z Siłownią Pamięci!

Żyjemy coraz dłużej i mierzymy się z problemami, których czynnikiem ryzyka jest wiek. Dlatego tak ważna jest profilaktyka zdrowotna seniorów, zarówno ciała, jak i umysłu. Z okazji zbliżającego się Dnia Babci i Dziadka możesz podarować swoim bliskim prezent wspierający ich pamięć, a jednocześnie pomożesz innym osobom starszym w całej Polsce.

06 Sty 2022 S.Z.
Jak podzielić się radością Świąt z osobą osamotnioną?

Jak podzielić się radością Świąt z osobą osamotnioną?

Okres świąteczny dla wielu z nas wiąże się z radością i nadzieją, bo to czas prezentów i spotkań z bliskimi. Niestety, nie wszyscy mogą tego doświadczyć, a samotni na co dzień mogą czuć się o tej porze jeszcze bardziej wyizolowani. Szczególnie narażone na samotność i wykluczenie społeczne są osoby starsze. Z badań Amerykańskiego Towarzystwa Psychologicznego wynika, że w okresie między Świętem Dziękczynienia (koniec listopada), a Nowym Rokiem ludzie odczuwają większy stres, niepokój i depresję. Dr Rafał Bakalarczyk, dyrektor ds. Badań Społecznych Instytutu Polityki Senioralnej radzi, jak można wspierać seniorów, aby znacząco zmniejszyć w tym okresie poczucie izolacji, smutku i nostalgii za przeszłością.

16 Gru 2021 Rafał Bakalarczyk
Uniwersytet Trzeciego Wieku Teatru Żydowskiego 1 października rozpoczął kolejny semestr!

Uniwersytet Trzeciego Wieku Teatru Żydowskiego 1 października rozpoczął kolejny semestr!

Warsztaty teatralne, wycinanki i collage'u, pantomimy, piosenki żydowskiej, lektoraty jidysz, hebrajskiego i angielskiego oraz wykłady dwa razy w tygodniu. To oferta działającego przy ul. Andersa 15 w Warszawie Uniwersytetu Trzeciego Wieku Teatru Żydowskiego - Centrum Kultury Jidysz.

09 Lis 2021 S.Z.
Kondycja UTW w pandemii COVID-19

Kondycja UTW w pandemii COVID-19

Raport Towarzystwa Inicjatyw Twórczych „ę” i Polsko Amerykańskiej Fundacji Wolności

13 Paź 2021 S.Z.
Potencjał rynkowy osób w wieku 50+, czyli czas na "Power Generation”

Potencjał rynkowy osób w wieku 50+, czyli czas na "Power Generation”

Żyjemy dłużej i dłużej jesteśmy młodzi. Wydłużenie aktywności zawodowej pracowników po 50-tym roku życia należy do priorytetowych działań krajów Unii Europejskiej. Zgodnie z założeniami Strategii Lizbońskiej przyjętej przez kraje UE w 2000 r., jednym z celów Unii Europejskiej jest osiągnięcie wskaźnika zatrudnienia osób w wieku 55-64 lata na poziomie nie niższym niż 50%.

28 Gru 2020 S.Z.
Radio SoVo – dostępne radio internetowe, pierwszy taki portal w Polsce!

Radio SoVo – dostępne radio internetowe, pierwszy taki portal w Polsce!

W piątek, 11 grudnia 2020 r. startuje portal Radia SoVo (www.radiosovo.pl). Wyjątkowe miejsce w wirtualnym świecie. Pierwszy w Polsce portal internetowego radia przygotowany dla seniorów i osób z niepełnosprawnością intelektualną. Wszystkie audycje i materiały wideo przygotowują osoby z NI oraz seniorzy. Zaangażowania i pomysłów nie brak.

10 Gru 2020 S.Z.
Prawda o seniorach w internecie

Najnowsza ze Srebrnych Debat Krajowego Instytutu Gospodarki Senioralnej odkrywa prawdę o seniorach w Internecie.

Według danych Eurostatu za rok 2019, tylko 53% polskich seniorów miało dostęp do Internetu. Ten niechlubny wynik plasuje Polskę wśród sześciu państw europejskich od końca, pod względem korzystania z Internetu przez osoby starsze.

17 Lis 2020 S.Z.
Kursy online dla seniorów – obsługa smartfona i internetu

Kursy online dla seniorów – obsługa smartfona i internetu

Fundacja Age Hub zachęca wszystkich seniorów do wzięcia udziału w bezpłatnych kursach związanych z obsługą smartfonów oraz wybranych zagadnień dotyczących korzystania z internetu. Wszystkie zajęcia odbędą się w formule online – bez wychodzenia z domu. Najbliższe kursy startują już 9 listopada.

02 Lis 2020 S.Z.
Międzypokoleniowa radość – słuchacze UTW rozwijają pasje z Teatrem Żydowskim online

Międzypokoleniowa radość – słuchacze UTW rozwijają pasje z Teatrem Żydowskim online

Słuchacze Uniwersytetu Trzeciego Wieku działającego przy Teatrze Żydowskim-Centrum Kultury Jidysz realizują swoje pasje w wielu dziedzinach. Jedną z form aktywnego i twórczego spędzania czasu jest Teatr Lalkowy Simche, który przygotowuje kolejny projekt międzypokoleniowy, realizowany tym razem online. Na teatralnej scenie seniorzy wraz z uczniami pokażą w grudniu sztukę inspirowaną „Akademią Pana Kleksa”.

29 Cze 2020 S.Z.
Treningi umysłu dla seniorów - ćwiczenia do pracy w warunkach domowych

Treningi umysłu dla seniorów - ćwiczenia do pracy w warunkach domowych

Specjalnie z myślą o seniorach, którzy z powodu epidemii spędzają obecnie czas w domach i nie mogą uczestniczyć w dotychczasowych zajęciach grupowych np. w klubach, bibliotekach i gminach, przygotowaliśmy bezpłatne ćwiczenia do trenowania umysłu w warunkach domowych. Można wykonywać je samemu lub też np. z bliską osobą z rodziny.

22 Maj 2020 S.Z.
Lekcje, które mogą uratować życie

Lekcje, które mogą uratować życie

Rusza unikatowa platforma edukacyjna dla nauczycieli nt. udaru mózgu

01 Maj 2020 S.Z.
Uniwersytet Trzeciego Wieku działa online!

Uniwersytet Trzeciego Wieku działa online!

Uniwersytet Trzeciego Wieku Teatru Żydowskiego - Centrum Kultury Jidysz w związku z obecną sytuacją przeniósł się z warszawskiej siedziby przy Andersa 15 do Internetu. To w sieci odbywają się teraz wykłady dla seniorów oraz warsztaty komputerowe, lektoraty jidysz, hebrajskiego i angielskiego oraz lekcje tańca izraelskiego i spotkania grupy teatralnej Simche.

14 Kwi 2020 S.Z.
Senior i jego finanse w Internecie

Senior i jego finanse w Internecie

Porada na czasy koronawirusa brzmi: „Załatwiaj przez Internet, płać bezgotówkowo”. A co z seniorami?

25 Mar 2020 S.Z.
Wrocławskie Centrum Seniora – aby żyło się lepiej, aktywniej, twórczo

Wrocławskie Centrum Seniora – aby żyło się lepiej, aktywniej, twórczo

Wrocławskie Centrum Seniora od ponad 10 lat działa na rzecz poprawy jakości życia osób starszych. Wśród licznych projektów instytucji znajdziemy programy adresowane do seniorów, ich rodzin, nastawione na współpracę międzypokoleniową oraz działania skierowane do tych, którzy już niedługo wejdą w wiek emerytalny.

23 Mar 2020 S.Z.
Świeta z małymi Braćmi Ubogich

Mali Bracia Ubogich wspierają Seniorów nie tylko w Święta

Z każdym marcowym dniem coraz mocniej myślimy o zbliżającej się Wielkanocy i spędzeniu tego czasu w gronie bliskich osób. Dzwonimy do siebie ustalając u kogo spotykamy się w tym roku. Jest to także marzenie wielu osób starszych, które utraciły już rodzinę i przyjaciół.

20 Mar 2020 S.Z.
Nadchodzi era srebrnych talentów

Nadchodzi era srebrnych talentów

Za 15 lat większość polskich i czeskich pracowników będzie w średnim lub tzw. srebrnym wieku
Polska plasuje się na 30. miejscu (na 35 krajów OECD) rankingu PwC, który ocenia poziom wykorzystania potencjału osób powyżej 55 r.ż. na rynku pracy. Spośród państw Europy Środkowo-Wschodniej najwyżej uplasowały się Estonia (na 4. pozycji), Łotwa (12) i Czechy (20). Stopa zatrudnienia Polaków w wieku 55-64 lata wynosi 50%, podczas gdy w zajmującej pierwszą lokatę Islandii 84%. To szczególnie alarmujące w kontekście starzejącego się społeczeństwa – jak wynika z prognoz GUS – za 15 lat statystyczny Polak zdolny do pracy będzie miał nawet powyżej 45 lat .

18 Lut 2020 S.Z.
Adamed partnerem Krajowego Instytutu Gospodarki Senioralnej

Adamed partnerem Krajowego Instytutu Gospodarki Senioralnej

• Eksperci biją na alarm – polskie społeczeństwo się starzeje. Co trzeci Polak jest już Seniorem – obecnie w Polsce żyje ponad 9 mln osób powyżej 60 r.ż. i blisko 12 mln osób powyżej 55 r.ż.

09 Lut 2020 S.Z.
Bezpłatne warsztaty dla opiekunów nieformalnych w domach opieki ORPEA Polska

Bezpłatne warsztaty dla opiekunów nieformalnych w domach opieki ORPEA Polska

Bardzo dziękuję za wspaniałe warsztaty i dużą dawkę wiedzy, przede wszystkim praktycznej. Uważam, że warto organizować takie warsztaty, gdyż są bardzo pomocne dla osób zajmujących się bliskimi na co dzień w domu. Często bowiem tacy opiekunowie nieformalni nie zdają sobie sprawy, że znając odpowiednie techniki, można sobie choć trochę pomóc i zadbać także o siebie - swój kręgosłup, stawy, ale również samopoczucie” – to tylko jedna z wielu pozytywnych opinii, nadesłanych przez uczestników bezpłatnych warsztatów dla opiekunów domowych, organizowanych od 2016 roku w domach opieki Grupy ORPEA Polska. W roku 2020 zaplanowano 18 takich spotkań.

15 Sty 2020 S.Z.
Nagroda dla UTW w Łazach

Adamed z wizytą u zwycięzców konkursu „Adamed dla Seniora”

Przedstawiciele firmy Adamed wręczyli zwycięskim organizacjom w konkursie „Adamed dla Seniora” czeki na realizację zwycięskich projektów. W tym roku finansowe granty otrzymał Uniwersytet Trzeciego Wieku w Łazach, Rzeszowski Dom Kultury oraz Bałucki Ośrodek Kultury. Nagroda Specjalna trafiła natomiast do Stowarzyszenia Promocji Sportu FAN z Wrocławia.

20 Lis 2019 S.Z.
Nauka języków receptą na dłuższą młodość?

NAUKA JĘZYKÓW RECEPTĄ NA DŁUŻSZĄ MŁODOŚĆ?

Znajomość języków obcych poszerza horyzonty i możliwość eksplorowania świata. Pozwala pracować poza granicami ojczystego kraju, otwiera nas na nowe kultury, ułatwia komunikację – korzyści jest wiele. Dodatkowo, jak pokazują wyniki badań, nauka języków obcych jest dobrą inwestycją w... zdrowie! U osób, które posługują się już dwoma językami, problemy z pamięcią występują nawet 5 lat później niż u osób znających jeden język, gdyż dwujęzyczność hamuje procesy starzenia się mózgu. Na naukę nigdy nie jest za późno – warto więc przełamać wszelkie wątpliwości i rozpocząć ją niezależnie od wieku.

18 Wrz 2018 S.Z.
Aktywizacja cyfrowa starszych pokoleń prze wsparciu młodszych

Aktywizacja cyfrowa starszych pokoleń przy wsparciu młodszych

Rusza druga edycja kampanii edukacyjnej Aasy Netu

27 Maj 2018 S.Z.
Za pieniądze UE dla seniorów

Za pieniądze unijne dla seniorów

W Pieninach na terenie trzech gmin powstały Domy Dziennego Pobytu dla seniorów. W Domach znalazło się w sumie 70 podopiecznych, czyli osób które ukończyły sześćdziesiąt lat, mieszkają samotnie, nie radzą sobie z czynnościami dnia codziennego, dysponują bardzo niskim dochodem. Inwestycja ta kosztowała prawie 6 milionów ZPL. 5,5 miliona pochodziło z funduszy unijnych , reszta to "wkład własny", który w tym przypadku oznaczał nieruchomości należące do gmin.

24 Mar 2018 Zofia Zubczewska
Najważniejsze to być między ludźmi...

Najważniejsze to być między ludźmi...

Samotna starsza pani Zofia tęsknie wygląda przez okno. Marzy o wakacjach, o zieleni drzew i świeżym powietrzu, ale nawet zwykły spacer jest poza jej zasięgiem. To historia, którą poznajemy wchodząc na stronę akcji wakacyjnej Stowarzyszenia „mali bracia Ubogich”. To za jej pośrednictwem organizacja od początku czerwca zbiera środki na wakacje dla swoich podopiecznych. Czy historia pani Zofii ma ciąg dalszy? A może szczęśliwe zakończenie?

06 Sie 2016 S.Z.
Jolanta Kwaśniewska otwiera pierwszy "Kącik Babci i Dziadka"

JOLANTA KWAŚNIEWSKA OTWIERA PIERWSZY „KĄCIK BABCI I DZIADKA”


Kąciki Babci i Dziadka” to nowa inicjatywa Fundacji Jolanty Kwaśniewskiej realizowana w ramach programu „Oswajanie starości”. W 2016 roku w całej Polsce będą powstawać miejsca, w których osoby starsze będą mogły przyjemnie i aktywnie spędzać czas. Już w grudniu, Jolanta Kwaśniewska, pomysłodawczyni przedsięwzięcia, zainaugurowała otwarcie pilotażowego „kącika” w Warszawie. Od 8 stycznia 2016 będzie można oglądać wystawę zdjęć autorstwa Moniki Gadzały pod nazwą STARZEJEMY SIĘ OD URODZENIA! związaną z tym wydarzeniem w hali głównej Dworca Wschodniego. Kulisy powstawania wnętrza pokaże specjalny odcinek programu szybkiemetamorfozy.pl.

05 Sty 2016 S.Z.
Europejski Dzień Seniora w Akademii Fitness

Wiek nie ma znaczenia – liczą się marzenia, czyli Europejski Dzień Seniora w Akademii Fitness


Zdrowo, radośnie i fit – tak w kilku słowach można opisać Europejski Dzień Seniora w Akademii Fitness, który odbył się we wtorkowe przedpołudnie, 20 października. Licznie przybyłe panie nie tylko chętnie uczestniczyły w zajęciach ruchowych, ale z uwagą słuchały wykładów na temat zdrowia i urody.

21 Paź 2015 Justyna Korzeniak
Wielkie Osobowości Uniwersytetów Trzeciego Wieku

Senator Augustyn i prof. Błędowski Wielkimi Osobowościami Uniwersytetów Trzeciego Wieku


Senator Mieczysław Augustyn i prof. Piotr Błędowski – inicjatorzy projektu ustawy o pomocy osobom niesamodzielnym, zostali tegorocznymi laureatami konkursu „Wielka Osobowość Uniwersytetów Trzeciego Wieku". W gronie zwycięzców znalazła się również prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz.

08 Kwi 2015 S.Z
Senior - WIGOR:nowe możliwości dla osób starszych

Senior-WIGOR: nowe możliwości dla osób starszych


Do 2020 roku Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej przeznaczy 360 mln zł na utworzenie dziennych domów i klubów dla seniorów. W 2015 roku powstanie 100 takich miejsc. Rządowy Program „Senior-WIGOR" został skierowany do konsultacji społecznych.

24 Sty 2015 S.Z
Festiwal Twórczości Seniorów w Radomsku za nami

Festiwal Twórczości Seniorów w Radomsku za nami

Festiwal Twórczości Seniorów zorganizowała Fundacja Aktywne Centrum Edukacji Uniwersytet otwarty dla każdego .Wszyscy artyści ,zespoły i soliści pokazali co potrafią 26 maja 2014 podczas Galii Festiwalu .Koncertu odbył się w Miejskim Domu Kultury w Radomsku.

28 Maj 2014 Małgorzata Janak
O HIV na Uniwersytetach Trzeciego Wieku

O HIV na Uniwersytetach Trzeciego Wieku

W Warszawie rusza szeroko zakrojona kampania edukacyjna o HIV przygotowana z myślą o osobach po 50. roku życia i starszych

07 Paź 2013 Pozytywnie Otwarci
Rusza ogólnopolski Bank Aktywności Seniorskich - Kampania 60+

Kampania 60+: rusza ogólnopolski Bank Aktywności Seniorskich


Kampania 60+, która zrzesza środowiska i organizacje wspierające seniorów, z inicjatywy Programu 60+ uruchomiła portal internetowy zawierający ogólnopolską bazę wydarzeń adresowanych do osób starszych. Każda organizacja działająca na rzecz seniorów może nieodpłatnie poinformować o swoich planach za pośrednictwem witryny www.bankaktywnosci.pl.

12 Sie 2013 S.Z.
Senior wczoraj i dziś

Senior wczoraj i dziś

Życie po sześćdziesiątce może być piękne, pogodne, godnie spędzone. Może też być przykre, smutne, pełne bólu. O tym, jak je senior przeżyje decyduje wiele czynników – wrodzona pogoda ducha, zdrowie i oczywiście pieniądze. Te, które szczęścia nie dają, ale i bez których ciężko jest funkcjonować. Ważna jest też rodzina.

22 Lip 2013 S.Z.
Seniorzy w centrum zainteresowania

Seniorzy w centrum zainteresowania

Jeszcze dziesięć lat temu rynek produktów i usług dla seniorów był bardzo ubogi. Dziś, jak grzyby po deszczu, rosną firmy i instytucje, które kierują swoją ofertę do osób starszych. Zmienia się też podejście społeczeństwa i choć pojawiają się głosy, że seniorzy to grupa marginalizowana, gdy przyglądamy się ich działaniom, energii i radości z życia, zaczynamy weryfikować swoje poglądy.

15 Cze 2013 S.Z.
Człowiek dobrze wychowany się nie starzeje...

Człowiek dobrze wychowany się nie starzeje...

Wanda Konarzewska (na zdjęciu poniżej, z prawej, w rozmowie z Babcią Polką) w lutym 2013, na swym blogu napiasała, a my ten tekst z przyjemnością przedrukowujemy za zgodą Autorki zresztą...

03 Maj 2013 Wanda Konarzewska
Andrzejki na Dzikim Zachodzie
Andrzejki na Dzikim Zachodzie

28 listopada 2012 Koło Emerytów i Rencistów Związku Nauczycielstwa Polskiego w Rucianem- Nidzie zorganizowało dla swych członków „andrzejki”. Była to zabawa kostiumowa. Obowiązywały stroje w stylu Dzikiego Zachodu i poczucie humoru.

09 Gru 2012 Zofia i Stefan Zubczewscy
Klub dla Seniora

Klub dla Seniora

Co – oprócz zdrowia – jest dla Seniorów jedną z najbardziej kluczowych kwestii? Przede wszystkim bliskość, możliwość rozmowy oraz spędzenia czasu z innymi ludźmi. Do tego aktywizacja i chęć życia, zwłaszcza gdy mamy czas i nie jesteśmy aktywni zawodowo. Ileż możliwości jest dookoła. Wystarczy się rozejrzeć i trafić do… Klubu Seniora DOM, który działa już w sześciu miastach Polski.

23 Kwi 2012 S.Z.
Propozycja szkoleń pomocy przedmedycznej dla UTW
Pierwsza pomoc przedmedyczna dla seniorów

Za chwilę udamy się na pierwsze majówki. Zaczną się wyjazdy za miasto, działkowe grillowanie, pielenie grządek... Sprzyjająca aura rozgrzeje wyobraźnię, okraszając codzienność nutami fantazji. Chciałoby się rzec – życie pełną piersią, lecz co zrobić gdy zabraknie jej tchu właśnie z powodu naszych szaleństw i splotu nieszczęśliwych okoliczności?
17 Kwi 2012 S.Z.
Mamy prawo być starzy

Mamy prawo być starzy  

Ochocki Uniwersytet Trzeciego Wieku zaproponował mi wygłoszenie prelekcji. Wybrałam temat : Mamy prawo być starzy. Spotkanie ze słuchaczami Uniwersytetu (onieśmielająca, pełna sala z uwagą słuchających mnie osób) odbyło się 22 lutego 2012 roku w Domu Kultury „Rakowiec”.
22 Lut 2012 Zofia Zubczewska
Wieczór w Klubie SBM
Wieczór w Klubie SMB

W dniu 18 maja 2011. Studentki U3W przy SGGW wybrały  się do Klubu SMB Imielin,  przy Dereniowej 6.  Tego dnia trafiły, na występ amatorskiego zespołu AD REM.  Zwabił je tytuł prezentacji   „Strofy o Warszawie w poezji i piosence”. 
22 Cze 2011 Elżbieta Chomentowska
Koncert Galowy U3W przy SGGW

Galowy koncert zespołu teatralnego „AD HOC „ i chóru  „URSYNOWIA CANTABILE”  U3W przy SGGW 28 maja 2010r.

                                 

Publiczność powoli zapełnia salę. Wszak już odkilku dni wisi piękny  plakat, wykonany przez Zosię Trębińską,  zapraszający wszystkich chętnych do wspólnego spędzenia wieczoru. 
12 Cze 2010 Elżbieta Chomentowska
Chwile pędzlem zatrzymane...

Chwile pędzlem zatrzymane...

 

czyli GRUPA TEATRALNA NA WERNISAŻU 19. maja 2010r

To był piątek, miałyśmy jak zwykle próbę teatralną, bo przed nami koncert 28 maja br. o godzinie 18.00.  Będzie to wieczór dla bliskich i przyjaciół. Zakończy rok akademicki 2009/10. 

 

26 Maj 2010 E.Chomentowska
Senioralia, czyli Juwenalia III Wieku

Senioralia, czyli Juwenalia III Wieku

/widziane przez Grupę Teatralną  UUTW/ Działo się to 3. X. A.D. 2009  Minął rok od naszego poprzedniego występu w Bibliotece Narodowej.

14 Paź 2009 ECH
UTW w Błoniu

UTW w Błoniu

Tu zapominamy o kłopotach dnia codziennego, mijają złe nastroje. Tu nawiązujemy nowe przyjaźnie. Tym miejscem jest Błoński Uniwersytet Trzeciego Wieku.

09 Cze 2009 Marianna Frydrych
Wpływ Babci Stefanii na moje uczestnictwo w UUTW

Wpływ Babci Stefanii na moje uczestnictwo w UUTW...

 

Moje cioteczne rodzeństwo powiedziało już co nieco* o Babci Stefanii, ale pominęli fakt, że Babcia miała fenomenalny słuch i pięknie grała na fortepianie /Jej siostra ,ta która zaginęła z księciem gruzińskim, miała przepiękny głos i fantastycznie śpiewała/.

 

27 Maj 2009 Ewa
Ursynowski Dzień UTW

Ursynowski Dzień Uniwersytetów Trzeciego Wieku

Odbył się w niedzielę, 17 maja 2009

18 Maj 2009 Zofia Zubczewska
Miejsce przyjazne seniorom

Miejsce przyjazne seniorom

Wiecie już co to są Uniwersytety Trzeciego Wieku, chcemy Wam przedstawić „Miejsce przyjazne seniorom”, a nie będące UTW choć, może trochę je przypominające…

17 Kwi 2009 Ewa
"Babcie" studiujące

„Babcie” studiujące

A gdzie, a na Ursynowskim Uniwersytecie Trzeciego Wieku przy SGGW w Warszawie. Nasz Uniwersytet skupia osoby, które zrealizowały swoje plany zawodowe, ale czują się na tyle młode, czynne i aktywne, że nie potrafią siedzieć w domu.

26 Mar 2009 B.J.