Uwaga! Kleszcze i babeszjoza już wróciły!!! Drukuj Email
Wpisany przez Gaina   
piątek, 04 marca 2011 15:24

Uwaga! Kleszcze i babeszjoza już wróciły! 

 

Zima zdaje się wreszcie kończyć, a to oznacza, że… natychmiast trzeba biec do weterynarza i kupić dla psa obrożę albo preparat przeciwko kleszczom.
Już pojawiają się pierwsze przypadki babeszjozy i, niestety, pierwsze ofiary wśród psów, spowodowane tą straszną chorobą.
Babeszjozę powoduje pierwotniak Babesia canis, przenoszony przez kleszcze, które budzą się, gdy tylko zaczyna topić się śnieg. Pierwotniak przedostaje się do krwi ugryzionego psa, uszkadza jego krwinki czerwone, potem wątrobę i nerki, a nawet układ nerwowy i zwierzę umiera. Może to się dziać naprawdę błyskawicznie! Mój młodziutki jamnik wieczorem przypominał skaczącą piłeczkę i normalnie zjadł, a już rano wyglądał jak przebity balonik. Wymiotował, nie miał na nic siły, o zabawie nie było mowy, strasznie posmutniał. Na szczęście nie czekałam, że „samo” mu przejdzie. Weterynarz podejrzewał zwykłe zatrucie, ale zbadał pod mikroskopem krew psa i masz! Babeszjoza! Na szczęście jest na nią lekarstwo. Jeżeli zastrzyk będzie wcześnie podany, podziała i nie dojdzie do uszkodzenia narządów wewnętrznych. Oprócz środka na babeszjozę pies dostaje antybiotyki i leki przeciwzapalne. Powinien też być na specjalnej diecie, szczególnie jeśli doszło do uszkodzenia nerek i wątroby (dlatego tak ważne jest wczesne rozpoczęcie leczenia!)

Inne objawy choroby to gorączka, ciemny mocz, albo zupełny jego brak, a także wymioty, biegunka, zażółcenie skóry i błon śluzowych (np. wokół zębów) oraz płytki oddech. Pojawiają się one w kilka do kilkunastu dni po ugryzieniu przez kleszcza. Dlatego koniecznie trzeba zabezpieczyć psy przed ugryzieniami i codziennie przeglądać ich sierść, czy któryś mimo wszystko się nie przyczepił. A kleszcze są, niestety, wszędzie. Pies może złapać tego paskudnika na trawniku pod blokiem!

I jeszcze jedno! Przebycie babeszjozy i wyleczenie jej, niestety, nie uodparnia psa na tę chorobę. A psy, które mają często do czynienia z kleszczami (np. mieszkają w lesie) powinny dostawać prewencyjnie małe dawki leku.

gaina

Poprawiony: piątek, 10 stycznia 2014 23:44