Jedzenie na przygnębienie. Naturalne polepszacze nastroju
Wpisany przez S.Z.   
piątek, 14 kwietnia 2023 14:46

Jedzenie na przygnębienie. Naturalne polepszacze nastroju

Jedzenie znajduje się na samym dole piramidy Maslowa. To oznacza, że jest jej fundamentem, a realizacja potrzeb z kolejnych poziomów hierarchii będzie niezwykle trudna, gdy będziemy głodni. Dodatkowo istnieje grupa superproduktów, które poza zaspokajaniem głodu wpływają pozytywnie na nasze samopoczucie” – tłumaczy Wiola Lis, specjalistka z internetowego ekocentrum Arkana Smaku. Dlaczego dieta w kontekście zdrowia psychicznego jest tak ważna? Co powinniśmy jeść, by polepszyć swój nastrój?


Czy dieta ma wpływ na nastrój?

Za nasze samopoczucie odpowiada wiele bodźców, jednak nie na wszystkie mamy wpływ. Zła pogoda, nieprzyjemna sytuacja w drodze do pracy, natłok obowiązków — trudno temu zaradzić; najczęściej zostaje nam przyjąć takie niedogodności z pokorą. Są jednak czynniki, które możemy kontrolować, a ich poprawa może ułatwić przetrwanie trudnych chwil.
Dieta z całą pewnością wpływa na zdrowie fizyczne, czyli to, jak funkcjonuje organizm, układy i narządy wewnętrzne. Dobra kondycja fizyczna pośrednio poprawia nasze samopoczucie — mamy dużo energii, dzięki której z łatwością możemy poradzić sobie z przeciwnościami losu. Jak się okazuje, pożywienie ma również wpływ na wytwarzanie hormonów i neuroprzekaźników, które odpowiadają bezpośrednio za psychikę człowieka.

Dieta szczęścia — najważniejsze składniki

Jedzenie to jedna z najważniejszych czynności życiowych, podczas której dostarczamy organizmowi energię i składniki odżywcze niezbędne do funkcjonowania. To także chwila relaksu i przyjemności, którą celebrujemy, ilekroć na talerzu czeka na nas ulubiony posiłek. Ten mechanizm towarzyszy nam od najmłodszych lat — nie bez powodu niemowlęta, które płaczą, najczęściej sygnalizują w ten sposób odczuwany głód, a pokarm od mamy daje im ukojenie.


„Dla wielu jedzenie jest także formą nagradzania się, a także pocieszania w trudnych momentach, jednak szczęście płynące z takiej motywacji jest krótkoterminowe — w szczególności, gdy poprawiamy sobie humor wysoko przetworzoną żywnością. Dużo lepszym pomysłem jest wzbogacenie diety o kilka składników, które w dłuższej perspektywie mają zbawienny wpływ na zdrowie — nie tylko fizyczne, ale i psychiczne” — zaznacza ekspertka z ekologicznego bazaru Arkana Smaku.

Kwasy tłuszczowe omega-3

Kwasy omega-3 to związki, które należą do grupy wielonienasyconych kwasów tłuszczowych. Ze względu na to, że organizm ludzki nie jest w stanie ich syntetyzować, ich jedynym źródłem jest pożywienie. Kwasy omega-3 biorą udział w budowie dopaminy i serotoniny i wspomagają ogólną pracę mózgu.
Witamina D
Witamina D nie bez powodu jest nazywana “witaminą życia” — jej niedobór może powodować zaburzenia nastroju, gdyż jej obecność w organizmie jest niezbędna do uwalniania dopaminy i serotoniny do mózgu.
Witamina B12
Witamina B12 odpowiada za prawidłową pracę układu nerwowego. Niedobory B12 powodują ogólne obniżenie sprawności organizmu — czujemy się przemęczeni, mamy pogorszony nastrój; niski poziom witaminy B12 w organizmie może powodować nasilenie objawów depresyjno-lękowych.

Naturalne polepszacze nastroju — nasze rekomendacje

Podstawą dobrego samopoczucia jest zrównoważona dieta, w której znajdują się niezbędne witaminy i mikroelementy, a także nienasycone kwasy tłuszczowe. Co warto jeść, by czuć się dobrze?
Owoce — awokado, banany, wiśnie
Awokado, banany i wiśnie to źródło tryptofanu — aminokwasu, którego odpowiedni poziom w organizmie łagodzi objawy stresu. Tryptofan jest intensywnie zużywany w chwili zagrożenia, dlatego ważne jest regularne spożycie wymienionych owoców.
Płatki owsiane
Płatki owsiane są doskonałym źródłem witamin z grupy B. Są dobrym źródłem węglowodanów złożonych, które zaspokajają głód na dłużej; ponadto świetnie komponują się z owocami, orzechami i bakaliami.
Gorzka czekolada
Fani słodkości, którzy zmagają się z przygnębieniem, powinni spróbować czekolady w gorzkim wydaniu. Jest ona bogata w związki, które wzmagają produkcję endorfin, dopaminy i serotoniny.

Styl jedzenia, pora dnia, nawodnienie — to również ma znaczenie

Wiola Lis z ekologicznego centrum Arkana Smaku podsumowuje: „Wiemy, że jedzenie wpływa na nasze samopoczucie. Humor może zależeć także od pory posiłków — śniadanie należy jeść do godziny po przebudzeniu, a kolację — najpóźniej 2-3 godziny przed snem. Należy jeść powoli, dokładnie przeżuwając każdy kęs; szybkie jedzenie może powodować problemy z trawieniem i utrudniać wchłanianie składników odżywczych. Pamiętajmy również o nawodnieniu — neurony w mózgu są niezwykle czułe na niedobór wody!”


Jedzmy zdrowo i cieszmy się życiem!

/źródło - /