Własna działka marzeniem Polaków
Wpisany przez S.Z.   
czwartek, 17 września 2020 18:07

Własna działka marzeniem Polaków

Wakacje co prawda już za nami, ale polska złota jesień zachęca do weekendowych wypadów na łono natury. Jaka forma wypoczynku jest najbardziej pożądana w epoce pandemii? Gdzie możemy bezpiecznie udać się z rodziną czy najbliższymi przyjaciółmi? Okazało się, że prawie 70% respondentów badania przeprowadzonego na zlecenie Castoramy wyraziło chęć posiadania działki rekreacyjnej!


Pandemia wpłynęła na nasze postrzeganie świata, w tym na podejście do wypoczynku. Choć teoretycznie świat znowu stoi przed nami otworem, wolimy wybierać bezpieczniejsze formy wypoczynku. Niestety, wakacje pokazały, że nawet nad polskim morzem czy w górach nie wszyscy podchodzą poważnie do obostrzeń związanych z COVID. Jeśli nasi bliscy lub my jesteśmy w grupie ryzyka, taka sytuacja mogła nam zepsuć nawet najlepiej zaplanowany wypoczynek.
Co więc pragną robić Polacy w wolnym czasie? W badaniu „Wypoczynek na działce”, przeprowadzonym na zlecenie Castoramy, 70% ankietowanych jednoznacznie wskazało, że chcieliby mieć działkę rekreacyjna i bezpiecznie spędzać na niej czas. Po okresie lockdownu i kilku tygodniach spędzonych w czterech ścianach, ten sposób wypoczynku i kontaktu z naturą okazał bardzo atrakcyjny.

Relaks przez cały rok

Komu najbardziej marzy się działka? Chęć posiadania takiej przestrzeni na własność wyraziły kobiety (68%), mieszkańcy dużych i średnich miast oraz aż 70% osób do lat 50, w tym 44% procent osób w wieku 18 – 29 lat. To zupełnie nowe zjawisko – jeszcze do niedawna działka rekreacyjna była bowiem synonimem odpoczynku starszego pokolenia i uprawą owoców i warzyw, co obecnie jest rzadziej wskazywane przez respondentów. Tylko dla 40% osób powyżej czterdziestego roku życia działka jest miejscem, gdzie chętnie zajmują się uprawą.
To pokazuje jasno, jak pandemia wpłynęła na postrzeganie tej formy wypoczynku, choć oczywiście różne grupy wiekowe planują spędzanie czasu na działce w zupełnie inny sposób – młodzi myślą raczej o grillowaniu, dojrzalsi o odpoczynku na łonie natury, azylu, możliwości spędzenia czasu w gronie bliskich. Zapewne dlatego działka nie jest już obecnie postrzegana jako miejsce spędzania wolnego czasu jedynie w sezonie wiosenno-letnim i wczesnojesiennym.

Marzenia do spełnienia

Wiemy już, że marzymy o działce, ale gdzie chcielibyśmy ją mieć? W badaniu respondenci zostali zapytani o wymarzoną lokalizację. Z uzyskanych odpowiedzi jasno wynika, że największe zainteresowanie budzą działki leżące na wodą – jeziorem lub morzem. Takie położenie wskazało 58% wszystkich ankietowanych, z tym, że 20-latkowie marzą głównie o pojezierzu, a kobiety o pasie nadmorskim.
Czy łatwo spełnić takie marzenie? I tak, i nie. Znalezienie dobrej lokalizacji może być nie lada wyczynem, ale warto poświęcić na to trochę czasu – w końcu chodzi o nasz wakacyjny dom na wiele lat. Korzystać będziemy z niego nie tylko my, ale nasi najbliżsi, dzieci, a z czasem może i wnuki. Działka położona z dala od zgiełku miasta będzie dla nas prawdziwym azylem, miejscem, gdzie możemy bezpiecznie odpocząć, spędzić czas z rodziną czy oddać się ulubionym zajęciom.
Część z nas może spełnić swoje marzenie o posiadaniu własnego kawałka ziemi już teraz, dzięki akcji urodzinowej Castoramy. Z okazji świętowania 23 urodzin firma zorganizowała loterię, w której do wygrania są trzy domki wakacyjne wraz z działkami, położone w najbardziej atrakcyjnych częściach Polski – na Pomorzu, Warmii i w Beskidach. Więcej informacji na ten temat: https://www.loteria-castorama.pl/
Badanie zostało przeprowadzone na zlecenie Castorama Polska metodą CAWI na próbie 1011 osób, mieszkańców miast, 18+

/źródło - /fot. Marek Szymański/

Poprawiony: czwartek, 17 września 2020 18:23