Krety w ogrodzie - jak im zaradzić?
Wpisany przez W.P.   
czwartek, 13 sierpnia 2020 11:29

Krety w ogrodzie - jak im zaradzić?

Ważący średnio 100 gramów, a mierzący przy tym około 18 centymetrów, kret pojawia się w ogrodach z początkiem wiosny, a pozostaje w nich do końca jesieni. Z racji na moment pojawienia się tych gryzoni, ogrodnicy i działkowcy uważają je za oznakę zbliżającego się ocieplenia.

Te niewidome stworzenia wydrążają tunele o nawet kilometrowej długości, a to wszystko dzięki pracy aż do 12 godzin dziennie. Choć czasem ludzie sądzą, że krety żywią się korzeniami, jest to nieprawda. Ich pożywieniem są najczęściej pędraki, dżdżownice, jak i owady. Ich podróże przez ziemię mają jeden atut dla człowieka, a jest nim spulchnianie ziemi. Niestety istnieje też wielki minus ich wędrówek, a mianowicie uszkadzanie korzeni roślin, co często powoduje ich usychanie. Innymi, najszybciej rzucającymi się w oczy problemami, są dziury w ogrodach, czy działkach, które wyglądają bardzo nieestetycznie. Widząc oznaki kretów na posiadłości, przechodzimy do potrzeby pozbycia się ich. Jak możemy to zrobić?

Krety pod ochroną

Będąc niechcianymi w naszym ogrodzie, krety są pod ochroną i należy o tym pamiętać przy próbach wytępienia ich z danego miejsca. Na terenach prywatnych mamy możliwość ich przepłaszania, ale wciąż nie wolno nam ich zabijać, więc warto wstrzymać się w preparatami chemicznymi, które są dla nich niezwykle szkodliwe, aż do momentu konieczności.

Odstraszacze elektroakustyczne

Jednym z nieszkodliwych dla kretów sposobów, aby opuściły one dane tereny, są odstraszacze elektroakustyczne. Urządzenia takie umieszczamy w centrum ogrodu, aby pokryło jak największy jego zakres. Działa ono na zasadzie emitowania sygnałów dźwiękowych niesłyszalnych dla ludzkiego ucha, a niezwykle irytujących dla gryzonia. Sygnały te mogą mieć stałą, bądź zmienną częstotliwość, gdzie ta druga zwykle sprawdza się lepiej. Niektóre z urządzeń mają do tego funkcję niewielkich wibracji, które również mają za zadanie odstraszyć kreta.

Wibracjom ciąg dalszy...

Najprostszym sposobem opartym na wibracjach, które wędrują do naszego ogrodu, są puste butelki zagłębione w gruncie, których szyjki powinny być skierowane do góry. Innymi sposobami są druty, jak i wiatraczki mocno naprężone na wbitych w ziemię palikach, które wydają dźwięki, ale jak i butelki, przenoszą wibrację pod siebie.

Rośliny przeciw kretom

Choć ślepe, krety mają świetny zmysł węchu. Wiele roślin wydziela dla nich zapachy nie do zniesienia. Czosnek, komosa, bazylia, a także aksamitka są postrachami kretów od lat. Oczywiście nie tylko te cztery rośliny są dla nich niebezpieczne. Rosnący blisko nich czarny bez, jak i żywotnik również zniechęcą ich do budowania tuneli w tym miejscu. Warto pamiętać, że roztarte ząbki czosnku, jak i włosie człowieka, bądź kota, które wrzucimy do ich norek, również nam pomogą.

Zapory dla kretów

Kiedy krety został już odstraszone innymi sposobami, bądź aby zapobiec kreciej inwazji, warto zaopatrzyć swój ogród w zapory bądź siatki. Siatki na głębokości około 10 centymetrów pomogą utrudnić dostęp kretom, a przy tym nie zostaną zniszczone przez kolce aeratora. Wartym uwagi sposobem jest wybudowanie siatki przy ogrodzeniu, która będzie sięgać co najmniej pół metra w głąb ziemi i zablokuje dostęp szkodnikom. Wykopanie wzdłuż ogrodzenia rowu, a następnie zasypanie go gruzem, również jest świetną metodą na trzymanie kretów z daleka od posesji - nienawidzą one bowiem kamienistego podłoża.

Środki chemiczne

W formie granulatów, bądź płynnej, chemiczne środki odstraszania kretów najczęściej zawierają w sobie olej rycynowy z dodatkami. Stosowanie ich zgodnie z zaleceniami producentów sprawia, że nie zatruwają, ani nie zabijają zwierząt. Są one szeroko dostępne w większości sklepów ogrodniczych.

Trutki na krety

Oparte na toksynie zwanej bromethaliną, trutki są zabójcze nie tylko dla kretów, ale również zwierząt domowych. Jest to niehumanitarny, choć skuteczny sposób pozbycia się kretów z danego terenu. Przynęty te mają często kształt pędraka, bądź dżdżownicy, aby zachęcić ofiarę. Po spożyciu kret umiera w około dwa dni. Z racji na szkodliwość tych preparatów, najpierw powinno się spróbować sposobów opisanych powyżej.

Autor:
Artykuł został przygotowany przy współpracy z ogrodniczym sklepem internetowym Sklep Dla Ogrodu oferującym wiele produktów do ogrodu