Kolorowy zawrót głowy w wiosennym ogrodzie
Wpisany przez W.P.   
piątek, 13 marca 2020 13:12

Kolorowy zawrót głowy w wiosennym ogrodzie

Po szarościach zimy, spragnieni słońca i kolorów, z ogromną ulgą witamy pierwsze, wiosenne rośliny. Z utęsknieniem wypatrujemy kwiatków wśród zieleniejącej trawy i na pączkujących krzewach. Wiosna w ogrodzie jest cudownym czasem, kiedy energetyzująca feria barw budzi nas do życia zapowiedzią ciepłych, radosnych dni. To przepiękne rośliny tworzą ten niepowtarzalny nastrój. Warto pamiętać o tych, dzięki którym nasz ogród stanie się wspaniałą, wielobarwną kompozycją.

Które wiosenne kwiaty zaprosić do ogrodu?

Z wiosną chyba najmocniej kojarzy nam się przebiśnieg, który kwitnie już w połowie lutego, podobnie jak zyskujący coraz większą popularność ciemiernik wschodni o białych, różowych bądź czerwonawych kwiatach. Obok nich także rannik ukazuje swoje urocze, żółte kwiatuszki jeszcze spod sporej warstwy śniegu. W marcu przychodzi kolej na barwne szaleństwo krokusów i pierwiosnków, niebieskich cebulic syberyjskich czy fioletowo-niebieskich przylaszczek. Przy wyborze roślin do ogrodu warto kierować się terminem ich kwitnienia.

Dzięki odpowiedniemu doborowi różnych gatunków nasze rabaty będą zachwycały kolorem przez cały sezon wiosenny. Wczesne odmiany uzupełnią później hiacynty, tulipany, irysy, narcyzy i szafirki, a pod koniec wiosny pojawi się z kolei amsonia, lewizja, aster alpejski oraz bodziszek korzeniasty. Wspaniałym dopełnieniem każdego ogrodu będą kwitnące pnącza. Wczesne powojniki alpejskie czy powojniki górskie o interesujących liściach w kolorze purpurowoczerwonym i różowych kwiatach. Nie są wymagającymi roślinami, za to silnie rosnącymi, obficie kwitnącymi i bardzo dekoracyjnymi.

Najciekawsze krzewy ozdobne kwitnące wiosną

Wiosenne rośliny to nie tylko kwiaty cebulowe, które bez wątpienia królują w wiosennym ogrodzie. Niezwykłego uroku krajobrazowi nadają krzewy ozdobne. Marzec żółci się intensywnie kwiatkami rozłożystej forsycji pośredniej - bez tego popularnego krzewu trudno wyobrazić sobie początek wiosny. Słonecznym kolorem zachwycają również zwisające bazie leszczyny pospolitej, a bezlistne okazy magnolii gwiaździstej olśniewają białymi, pełnymi kwiatami o wąskich płatkach. Ferii wczesnowiosennych barw dopełnia różowa wiśnia.

Kolejnym interesującym krzewem jest długo kwitnący różanecznik katawbijski. Jego piękne, liliowe kwiaty pojawiają się dopiero w maju, ale w myśl zasady utrzymania ciągłości kolorystyki ogrodu jak najdłużej, wybieramy rośliny o różnych czasach wzrostu. Krzaki ozdobne to temat, w którym mamy ogrom możliwości - tawuła wczesna, pigwowiec japoński, migdałek trójklapowy, berberys i wiele innych, wspaniałych roślin dają szansę tworzenia naprawdę wyjątkowych przestrzeni.

Aranżacja i pielęgnacja wiosennego ogrodu

Bogactwo i różnorodność wiosennej roślinności umożliwia ciekawe wykorzystanie różnych elementów ogrodu. Nie tylko kolorystyka, ale wysokość łodyg oraz wielkość kwiatów pozwalają podkreślić naturalne ukształtowanie pagórka czy stworzyć oryginalny skalniak. Wszelkie murki, płotki, pergole i obramowania tarasów można, dzięki obsadzeniu ich na przykład powojnikami, wykorzystać do nadania ogrodowi głębi i niezwykłego klimatu. Wiosenny ogród jest dość prosty w uprawie. Większość kwiatów cebulowych ma podobne wymagania uprawowe.

Jeszcze nie ma zbyt wielu chwastów, a ziemia jest nasączona wodą z roztopów i nie wymaga szczególnego nawadniania. Trzeba jednak pamiętać o nawożeniu, najlepiej nawozem organicznym. Zwłaszcza kompost poprawi strukturę ziemi oraz dostarczy naszym wiosennym, kwitnącym roślinom niezbędnych składników. Przy aranżacji ogrodu kierujmy się tym, co lubimy. To miejsce naszego relaksu, nasz azyl. Musimy czuć się w nim wyjątkowo i komfortowo. Wiosna to szczególny czas. Czas radości, słońca i kolorów cudownych kwiatów.

Autorem artykułu jest www.target.com.pl - producent środków do ogrodu.